Aj keď si to mnohí z nás neuvedomujú, svetlo má obrovský dopad na naše zdravie. Náš organizmus prijíma cez naše oči informácie, ktoré ovplyvňujú celý jeho chod na základe prijímaného svetla. Bohužiaľ, väčšina ľudí disponuje nesprávnymi svetelnými návykmi, vďaka čomu nielenže prichádzajú o jeho benefity, ale dokonca narúšajú svoje biologické hodiny a spôsobujú si zdravotné komplikácie. Riešením môže byť cirkadiánne osvetlenie. Ako si ho zariadiť a aké všetky výhody so sebou prináša?
Ako sme spomenuli vyššie, naše telo je veľmi citlivé na svetlo. Vďaka viditeľnému svetlu môžeme vidieť svet okolo nás a svetlo priamo ovplyvňuje naše biologické hodiny, tým pádom aj dôležité procesy na úrovni tela aj mysle. Tie sú od počiatku vekov naprogramované podľa cyklu slnečného svitu. Práve slnečný svit je to najprirodzenejšie svetlo, aké naše telo môže prijať a vďaka nemu a našim biologickým hodinám naše telo vie, že má byť v noci unavené a cez deň bdelé. Problém nastáva práve vtedy, keď si biologické hodiny narúšame nesprávnym používaním umelého osvetlenia. Vtedy dochádza k narúšaniu cirkadiánneho rytmu a následne ku rôznym zdravotným problémom, ako napríklad nespavosť, zhoršená nálada, nesprávne vyplavovanie melatonínu a kortizolu, či slabá imunitná funkcia a podobne.
Cirkadiánne osvetlenie simuluje slnečný svit svojimi farbami, ich teplotou a taktiež intenzitou svetla. Takýto typ osvetlenia dokáže zabezpečiť aj v interiéri veľmi podobné parametre svetla, aké by sme prijali priamo zo slnka vo vonkajšom prostredí. Tým dokáže stimulovať správne vyplavovanie melatonínu, kortizolu a zachovať správne nastavený ľudský cirkadiánny rytmus, vďaka čomu sa vyhneme vyššie spomínaným zdravotným komplikáciám a dokážeme zvýšiť kvalitu nášho života.
Cirkadiánne osvetlenie, HCL (Human Centric Lighting), biodynamické osvetlenie, DUAL-WHITE či adaptívne osvetlenie. Stretnúť ste sa mohli s rôznymi termínmi, no všetky tieto názvy spája jedna a tá istá myšlienka – používať správne osvetlenie, intenzitu a teplotu v správny čas. Tento typ osvetlenia bude emitovať také svetlo, aké zrovna potrebujete. To znamená, že modrá a zelená zložka svetla (obsiahnutá najmä v studenej bielej) sa bude používať ráno a počas produktívnej časti dňa, žlté a oranžové až červené svetlo zase vo večerných hodinách po západe slnka. Okrem chromatickosti hrá dôležitú rolu aj spomínaná intenzita, ktorá je napríklad na poludnie výrazne silnejšia ako večer. Počas spánku je ideálne mať v izbe úplnú tmu. To znamená, mať vypnuté všetky osvetlenia, prekryté diódy na zariadeniach a zatiahnuté žalúzie, ideálne používať zatemňovacie závesy (cez žalúzie môže presvitať svetlo z pouličného osvetlenia). Keď však potrebujete ísť napríklad na WC alebo sa napiť, niektoré typy takýchto osvetlení majú riešenie dokonca aj pre tieto situácie. Ponúkajú čisto červené osvetlenie, ktoré je ako jediné bez negatívnych vplyvov prijateľné aj počas noci, pretože neblokuje tvorbu melatonínu a nenarúša spánkový režim.
Aby sme využili potenciál adaptívneho osvetlenia naplno, nebude však stačiť len jedno svetlo. Ideálne je mať pomocou DUAL-WHITE svietidiel osvetlenú celú domácnosť a všetky svetlá mať inteligentne prepojené so smart zariadením. Takýto inteligentný DUAL-WHITE komplex má potom okrem samotných zdravotných benefitov aj množstvo ďalších výhod, ako je napríklad automatické prispôsobovanie chromatickosti a intenzity svetla, svetelný budík, nočný režim, diaľkové zapínanie/vypínanie a iné detailné nastavenia. Mnoho ľudí si adaptívne osvetlenia mýli s RGB svetlami. Treba si však uvedomiť, že takéto osvetlenie je oveľa viac komplexnejší systém vytvorený odborníkmi a primárna úloha je dosiahnuť čo najprívetivejší efekt na ľudský organizmus, zatiaľ čo RGB svetlá, a podobné gadgety slúžia len na vizuálny efekt, či doplnok ku zdravému osvetleniu a majú značne menej funkcií.