+421 948 030 923 | info@minalox.sk
 • Home
 • blog o svetle
 • Červené svetlo má mnoho zdravotných benefitov, ako a kedy ho využiť vo svoj prospech?

Červené svetlo má mnoho zdravotných benefitov, ako a kedy ho využiť vo svoj prospech?

O svetelnom spektre sme vás už informovali a povedali sme si aké druhy svetla pôsobia na ľudský organizmus. Najviac pozornosti sa dostáva modrému svetlu a väčšinou sa rozhodujeme len medzi studenou bielou a teplou bielou, zatiaľ čo červené svetlo zostáva v úzadí. To však v sebe ukrýva mnoho zdravotných benefitov, vďaka ktorým si rozhodne zaslúži väčšiu pozornosť odborníkov aj laikov. Na čo všetko má vplyv a ako ho využiť vo svoj prospech?

 

Čo je to červené svetlo?

Červené svetlo je zložka svetelného spektra s vlnovou dĺžkou 610-700 nm. Jeho teplotu možno vyjadriť v Kelvinoch o hodnote 1000 K. Tento druh svetla môžeme označiť ako najteplejšie viditeľné svetlo. Červené svetlo môžeme získať napríklad z LED žiaroviek, ktoré dokážu vydávať dostatočne teplé svetlo. Okrem viditeľného červeného svetla poznáme aj tzv. infračervené svetlo, ktoré je ľudskému oku neviditeľné a má vlnovú dĺžku 700-1000 nm. Takéto žiarenie môžeme prijímať napríklad v infrasaunách alebo z infračervených panelov, ktoré sú určené na terapiu infračerveným svetlom.

 

Aký vplyv má na organizmus červené a infračervené svetlo a kedy ho využívať?

Červené svetlo má pozitívny vplyv na náš organizmus, no ľudstvo sa mu v modernej dobe vystavuje veľmi málo alebo dokonca vôbec. V našom tele je prirodzenosť vystavovať sa červenému svetlu zakódovaná už tisícročia, a to najmä preto, že červené svetlo bolo kedysi jediné umelé osvetlenie, ktoré ľudstvo vynašlo vďaka ohňu a teplé svetlo prijímame aj pri západe slnka. Je to jediný druh svetla, ktorý nenarúša spánkový cyklus a tvorbu melatonínu. Práve preto je najvhodnejšie na nočné osvetlenie. Jeho najefektívnejšie využitie v praxi môže byť napríklad s DUAL WHITE osvetlením, ktoré je prepojené so smart systémom a nastavené na detekciu pohybu, ktorá zapína nočné červené svetlo s nízkou intenzitou v prípade, že potrebujete ísť počas noci napríklad na toaletu.

Toto sú praktické využitia červeného svetla. V mnohých prípadoch je však vhodné aj cielené vystavovanie sa červenému svetlu počas tzv. terapií červeným svetlom. Práve pri takejto terapii môžeme naplno využiť všetky zdravotné benefity, ktoré môžu riešiť rôzne problémy. Terapia červeným svetlom siaha až do roku 1967, kedy ju prvýkrát použil maďarský lekár Endre Mester. Populárna je najmä v dermatológii, pričom má priaznivé účinky na našu pokožku a kožu. Dokáže efektívne bojovať s akné, pomáha pri hojení jaziev a zlepšuje regeneráciu. Okrem toho má priaznivé účinky pri deficite absorbovania slnečného svitu. Dokáže taktiež podporiť rast buniek a pôsobí na bunkové mitochondrie, vďaka čomu prispieva k spomínanej regenerácii pokožky a kože, ale aj svalov.

Blízke infračervené žiarenie využívané počas terapie infračervenými LED panelmi preniká až 2,5 cm do tkaniva, kde prebiehajú tieto regeneračné procesy. Okrem povrchových benefitov však dokáže podporiť aj psychický stav človeka vďaka vyplavovaniu hormónov a pri dlhodobom praktizovaní terapie dokonca pozitívne ovplyvniť aj činnosť mozgu a orgánov. Infračervené panely vydávajú len slabé teplo, a preto pri terapii nehrozí popálenie. Viac preniká do tkanív, kde pôsobí na spomínané bunky, orgány a psychiku. Využívať však môžete aj infračervené sauny, kde práve naopak preniká žiarenie do tkanív menej hlboko, ale produkuje sa viac tepla, čo spôsobuje potenie a prináša zase iné zdravotné benefity.

 

Praktické využitie červeného svetla:

 • neskoré večerné osvetlenie s nízkou intenzitou pred spaním (napr. pri čítaní knižky)
 • nočné osvetlenie ako súčasť nočného režimu - riadené smart systémom (napr. na WC, chodbe, kuchyni a pod.)
 • cielená expozícia červenému svetlu pre využívanie zdravotných benefitov

Zdravotné benefity červeného svetla:

 • zlepšenie spánku a podpora správneho ukotvenia cirkadiánneho rytmu
 • správne vyplavovanie hormónov
 • zvýšenie energie
 • protizápalové pôsobenie
 • svalová regenerácia
 • regenerácia pokožky a kože
 • zlepšenie kognitívnych funkcii

Podobné príspevky

Svetlo nášho života
Svetlo nášho života
Predstavme si na úvod jednoduchý príklad - kolobeh dňa a noci v prírode – striedanie svetla a tmy. Týmto kolobehom sa...
Čítať viac
Čo je to PWM a ako súvisí s osvetlením?
Čo je to PWM a ako súvisí s osvetlením?
Technológia, ktorá vám prinesie viaceré výhody - čo je to PWM a ako súvisí s osvetlením? Môžete vďaka nej dosiahnuť n...
Čítať viac
Jaskynný efekt
Jaskynný efekt
Je pre nás neprirodzený a nepríjemný, no predsa sa s ním stretávame – čo to je a ako sa mu vyvarovať?  Je pre nás ne...
Čítať viac
Ovplyvňujú naše zdravie aj planétu, viete čo je to svetelný smog a svetelná hygiena?
Ovplyvňujú naše zdravie aj planétu, viete čo je to svetelný smog a svetelná hygiena?
Ovplyvňujú naše zdravie aj planétu, viete čo je to svetelný smog a svetelná hygiena? Majú výrazný vplyv na naše zdrav...
Čítať viac

Zanechať komentár
Naspäť hore